186 kişinin hayatına mal olan Mügeler sitesi 11 yıl sonra sahte evrakla ruhsat almış

Maraş merkezli 6 Şubat 2023’teki depremlerin en büyük hasarı verdiği bölgelerden Antep İslahiye’de yıkılan ve 186 kişiye mezar olan Mügeler Sitesi’nin ruhsatının 11 yıl sonra usulsüz evrakla alındığı belirlendi.

İslahiye Cumhuriyet Başsavcılığı, Atatürk Mahallesi’nde 8 blokunun yıkılması sonucu 186 kişinin hayatını kaybettiği, 11 kişinin yaralandığı Mügeler Sitesi’ne ilişkin soruşturmayı tamamladı. 3’ü tutuklu 15 sanık hakkında 22 yıl 6’şar aya kadar hapis talebiyle dava açıldı.

Müge Yapı Kooperatifi yönetim kurulu üyeleri olan tutuklu sanıklar müteahhit Yusuf İzzettin Aytekin, denetim yetkilileri Seyfullah Orhan ve Gültekin Büyük ile tutuksuz sanıklar Abdullah B, Ali B, Bekir Ö, Serpil A, Müslüm D, Talat Cem G, Bekir Turgay B, Cemil K, Halil D, Hasan Ö, Hasan Y. ve Muzaffer İ. hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istenen iddianameyi, İslahiye Ağır Ceza Mahkemesi kabul etti.

2008’DE İNŞA EDİLMİŞ GİBİ GÖSTERİLDİ

AA’nın aktardığına göre iddianamede, soruşturma dosyasındaki belgeler ve Müge Yapı Kooperatifi’ne ilişkin faaliyet raporlarından binaların 1994-1997 arasında emanet usulü inşa edildiği, 2008’de ise yeni bina gibi ruhsatlandırma işleminin yapıldığının tespit edildiğine işaret edildi.

İddianamede yer alan Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin bilirkişi raporunda, binanın proje aşamasında zemin etüdü, statik hesap raporları ile statik projesinin bulunmaması nedeniyle fiilen yapıldığı tarihte yapımından sorumlu olan yapı sahibi veya yapım işini üstlenen işverenin sorumluluğunun bulunduğu vurgulandı.

Yapım aşamasındaki donatı detaylandırması ve malzeme kalitesi yetersizliği sebebiyle binanın yapıldığı tarihte yapımından sorumlu olan yapı sahibi, müteahhit veya yapım işini üstlenen işveren ile belediyenin yapı kontrol birimi çalışanlarının mesuliyet taşıdıkları aktarılan raporda, ruhsatlandırma yapılan tarih bakımından, proje aşamasında yetersiz donatı detaylandırması eylemleri sebebiyle statik proje müellifinin, yapı denetim şirketi yetkilisi/yetkililerinin, statik proje denetçisi ile belediyenin yapı ruhsatlarında proje kontrol görevini üstlenenlerin sorumlu oldukları vurgulandı.

RUHSATSIZ YAPILMIŞ

Tüm dosya kapsamında binaların fiilen 1994-1997 yılları arasında ruhsatsız (kaçak) olarak tamamlandığı ifade edilen iddianamede yapıların kanunda yer alan esaslara uyulmadan, emanet usulü, herhangi bir proje hazırlanmadan, fenni mesul veya teknik uygulama sorumlusu atanmadan yapıldığı belirtildi.

Binaların yapıldığı dönemdeki yönetmeliğe ve imar kanunundaki esaslara uyulmaksızın inşa edildiği tespiti yapılan iddianamede, “Binaların ruhsatlandırma tarihinde yürürlükte bulunan güncel yönetmeliklere uygun hale getirilmesi gerektiği halde, bu yükümlülüklerden kaçınarak ruhsatlandırma işlemlerinin yeni bina inşa ediliyormuş gibi evraklar tanzim edilerek yapıldığı anlaşılmıştır” ifadelerine yer verildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x