Kuveyt ile altı alanda iş birliği

Aslıhan Altay Karataş – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye ziyarette bulunan Kuveyt Emiri Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’a Devlet Nişanı tevcih etti. Erdoğan, konuğunu havaalanında karşıladı ve Kuveyt Emiri için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi karşılama töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kuveyt Emiri es-Sabah’ın baş başa görüşmesinin ardından, heyetler arası görüşmeye geçildi. Ardından Erdoğan, Es-Sabah’a Devlet Nişanı tevcih etti. İki ülke arasında yatırım, savunma ve diplomasi alanları başta olmak üzere toplam 6 anlaşma imzalandı.  

Hedef 5 milyar dolar 

İletişim Başkanlığı’ndan görüşmelere ilişkin yapılan açıklamada iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin ayrıntılı bir biçimde ele alındığı belirtilirken, “İki ülke arasındaki ticaret hacmini 5 milyar dolar seviyesine çıkarmak için yapılması gerekenler konuşuldu” denildi.  

İsrail’in Gazze’de masum Filistin halkına yönelik saldırıları da görüşmenin gündem başlıkları arasında yer alırken, Erdoğan, Kuveyt’in İsrail zulmü karşısındaki tutumunun önemli olduğunu, bu duruşun Filistin davasına güç kattığını, Türkiye’nin başından beri kalıcı ateşkesin tesisi için çaba gösterdiğini belirtti.  

Erdoğan görüşmede, İslam dünyasının bölgenin huzur ve refahı için birlik içinde 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğe sahip bir Filistin Devleti’nin kurulması için çalışması gerektiğini ifade etti. Körfez İşbirliği Konseyi ile Türk Devletleri Teşkilatı arasında iş birliği geliştirmenin önemini belirten Erdoğan, Kuveyt’in bu çalışmalara desteğinin önemli olduğunu söyledi. 

Hangi liderleri havaalanında karşıladı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuveyt Emiri Es-Sabah’ın 2017 yılında Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyarette de konuğunu Esenboğa Havalimanı’nda karşılaşmıştı. Erdoğan, Es-Sabah’ın yanı sıra 2016 yılı Nisan ayında Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan dönemin Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdulaziz Al Saud’u Esenboğa Havalimanı’nda, 2016 yılı Aralık ayında Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komitesi toplantısı için Trabzon’a gelen Katar Emiri Halife Bin Hamed Al Sani’yi havaalanında karşılamıştı.

Çift başlı kartal diplomasisi

Son dönemde sadece bölgesel değil, küresel etkilere yol açan Rusya – Ukrayna savaşı ardından da İsrail’in Filistin’e karşı soykırım boyutuna ulaşan saldırılarına yönelik yoğun bir diplomasi trafiği yürüten Türkiye, dış politikasında denge, hakimiyet ve oyun kuruculuğa işaret eden “çift başlı kartal” anlayışıyla hareket ediyor. Dün Kuveyt Emiri Şeyh Sabah’ı arap dünyası dışındaki ilk ülke ziyareti çerçevesinde ağırlayan Ankara’nın, 13 Mayıs Pazartesi günü yine kritik bir konu olacak. Yunanistan Başbakanı Miçtotakis resmi ziyaret çerçevesinde pazartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek. Ziyaret, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi çabaları açısından önem taşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu iki önemli ziyareti, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Çift başlı Selçuklu Kartalı misali Doğu’yla ve Batı’yla ilişkilerimizi ortak çıkarlarımız temelinde geliştirmenin yollarını arayacağız” ifadeleriyle duyurmuştu.
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x