Putin Ukrayna’yı suçladı: Batı’nın talimatıyla teröre başvuruyor

AA

Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın, Batı’nın talimatıyla hareket ettiğini öne sürdü.

Putin, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) toplantısına katıldı. Rus liderin gündeminde Ukrayna ile devam eden savaş vardı.

Batı’nın Rusya’ya karşı saldırganlığı teşvik ettiğini belirten Putin, çeşitli sınır ötesi radikal terörist gruplardan aktif olarak yararlanıldığını belirtti.

“Rusya topraklarına girme girişimleri başarısız oldu”

Devlet sınırlarının, özellikle de askeri operasyonların yapıldığı yerlerde bulunan bölgelerin güçlendirilmesi için çok şey yapıldığını aktaran Putin, Ukrayna’dan düzenli askeri birlikler ve yabancı paralı savaşçılardan oluşan birliklerin, Rusya topraklarına girme girişimlerinin başarısız olduğunu vurguladı.

“Batı’nın talimatıyla terör yöntemlerine başvuruyor”

Putin, Ukrayna’nın Batı’nın talimatıyla terör yöntemlerine başvurduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

Neo-Nazi Kiev rejiminin, yine aldığı destekle ve sıklıkla doğrudan emir üzerine, terörist yöntemlere yönelmesi doğaldır.

Bunlar arasında sivillerin yaşadığı şehirlerin bombalanması, hükümet yetkililerine ve tanınmış kişilere yönelik suikast girişimleri, Rusya’daki kritik altyapı tesislerine ve çok sayıda insanın bulunduğu yerlere yönelik sabotaj ve terör saldırılarının faillerini ayartma girişimleri yer alıyor.

“Topraklarımıza sızma girişimleri asla affedilmeyecek”

Putin, Rusya Federasyonu topraklarına yönelik bu grupların sızma girişimlerini asla affetmeyeceklerini söyleyerek, şöyle devam etti:

Düşman grupları, sınırda Belgorod ve Kursk bölgelerinin şehir ve kasabalarında gerçek bir terör saldırısı düzenlemeyi planladılar ancak denildiği gibi yolu ‘onurlu’ bir şekilde, ateşle karşılandılar, zırhlı araçları ve topları da dahil olmak üzere ağır kayıplara uğradılar.

Bu (Rus) hainlere gelince, günümüzdeki sahipleri onları hiç esirgemiyor, onları katliama yem gibi atıyorlar. Bu bize yarıyor.

“Batılıların Rusya’da terör olasılığı açıklamaları provokatif”

Bazı resmi Batılı yapıların, Rusya’da terör saldırıları olasılığına ilişkin son zamanlarda provokatif açıklamalar yaptığını ifade eden Putin, şu değerlendirmede bulundu:

Bütün bunlar açıkça şantaja, toplumumuzu korkutma ve istikrarsızlaştırma niyetine benziyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x