Spot Ethereum ETF Onayı Tehlikede: SEC Baskı Altında!

Spot Ethereum ETF ürünlerinin onayı tehlikede. ABD senatörleri, SEC’in kripto ETF’leri konusunda cesaretini kıran hamleler yapıyor. Rhode Island Senatörü Jack Reed ve California Senatörü Laphonza Butler, SEC Başkanı Gary Gensler’e zorlayıcı bir mektup kaleme aldı. Mektupta kripto ETF’leri için onay sürecinde titiz bir inceleme ve dikkat çağrısı yapıyorlar. Bu durum, Grayscale, BlackRockBlackRock, VanEck ve Franklin Templeton tarafından Spot Ethereum ETF başvurularının onaylanması konusunda belirsizliğe yol açtı.

SEC, spot Ethereum ETF başvurularını reddedecek mi?

Temkinli bir yaklaşımı benimseyen senatörler, piyasa bütünlüğü ve yatırımcının korunmasına ilişkin endişeleri gerekçe gösteriyor. Bu yüzden, kripto para ETP’lerinin genel onayına karşı çıkıyor. Bu tür onayların emsal niteliğindeki uygulamalarına katı sınırlamalar getirilmesi çağrısında bulunuyorlar. Ayrıca, diğer kripto para birimleri için piyasaların ilgili ETP’leri destekleyecek işlem hacimleri ve bütünlükten yoksun olduğunu iddia ediyorlar.

Senatörler, “Son olarak, SEC’in bu onayların emsal uygulamasını kesinlikle sınırlandırması gerektiğine inanıyoruz” diyor. Dolayısıyla, SEC’in Mayıs ayında Spot Ether ETF’lerini onaylama şansı önemli ölçüde azaldı. Mektupta ayrıca, az işlem gören kriptoların ve dolandırıcılık planlarına açık olanların yarattığı risklere karşı da uyarı yapıyorlar.

Senatörler, artan riskler karşısında SEC’e itidal çağrısı yaptı!

Ayrıca Senatörler Reed ve Butler, bu varlıkların ETP’ler için uygunluğuna ilişkin kuşkularını dile getiriyorlar. Buna gerekçe olarak, bireysel yatırımcılara yönelik potansiyel riskleri gösteriyorlar. Senatörler, SEC’in bu tür ürünleri onaylama konusundaki takdir yetkisinin altını çiziyorlar. Bu bağlamda, artan riskler karşısında itidal çağrısında bulunuyorlar. Bu bağlamda, mektupta şu ifadelere yer veriyorlar:

Bireysel yatırımcılar, az işlem gören kripto para birimlerini ya da fiyatları özellikle pump-and-dump veya diğer dolandırıcılık planlarına açık olan kripto para birimlerini referans alan ETP’ler nedeniyle büyük risklerle karşı karşıya kalacaktır.

Mayıs ayında Ethereum ETF onay olasılığı çok zayıf!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, daha önce Bloomberg ETF uzmanı Eric Balchunas, Mayıs ayında Spot Ethereum ETF onayı olasılığını %60-70’ten %30’a önemli ölçüde düşürmüştü. İyimserlikteki bu düşüş, SEC’in Ethereum ETF başvurularını ele almasına ilişkin memnuniyetsizlikle aynı zamana denk geldi.

Dahası, SEC’in konuyla ilgili katılım eksikliği ve sessizliği, piyasayı nihai kararı konusunda belirsiz bıraktı. Bu nedenle, düzenleyici kurum ABD senatörleri tarafından yapılan talebe uymaya karar verirse, BlackRock, Grayscale ve diğerleri gibi devlerin Spot Ethereum ETF başvurularını muhtemelen reddedecek. Buna ek olarak, XRP, SHIB veya TRX ETF’leri olasılığı da ortadan kalkacak.

Bitcoin ETF’leri üzerinde inceleme

Senatörler Reed ve Butler ayrıca, Bitcoin ETF adına karşı çıkıyor. ETF’ler yerine Borsada İşlem Gören Ürünler (ETP’ler) olarak adlandırılması gerektiğini vurguluyorlar. Bu doğrultuda, terminolojide bir netlik ihtiyacının altını çiziyorlar. Yatırımcıların kripto ETP’leri hakkında tam ve doğru bilgi almalarının sağlanmasının önemini vurguladılar. Ayrıca bu ABD’li senatörler, yanlış bilgilendirme riskini azaltmak için broker-bayilerin iletişimlerinin yakından incelenmesi çağrısında bulundular.

Ayrıca senatörler, yatırımcıların çıkarlarını korumaya yönelik düzenleyici yükümlülüğün altını çizdiler. SEC’e “kripto para ETP’lerini tavsiye eden broker ve danışmanların, SEC kurallarının gerektirdiği şekilde müşterilerinin çıkarları doğrultusunda hareket ettiklerinden emin olmak için incelemeleri” yönünde baskı yaptılar. Ayrıca, SEC düzenlemelerine uygunluğu tespit etmek için kripto para ETP’lerini öneren danışmanların incelenmesinin önemini vurguladılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x